Stanovisko BBSK k obvineniam o údajných pochybeniach

19238064_1410477362371964_6581980941751170776_o

 

Stanovisko BBSK k obvineniam o údajných pochybeniach
vo verejnom obstarávaní na rekonštrukcie ciest v BBSK
1. Úrad BBSK realizoval tento mesiac 14 verejných obstarávaní na rekonštrukcie ciest v celkovej sume takmer 9 miliónov eur. Všetky verejné obstarávania boli realizované transparentne prostredníctvom aukčného systému na verejnom elektronickom trhovisku.
2. Elektronické aukcie na opravy ciest boli spustené v pondelok 19. júna 2017 a ukončené boli v piatok 23. júna 2017. Stavebné firmy tak mali na predkladanie ponúk celých 5 pracovných dní, čiže nielen 3 dni, ako to bolo uvedené v médiách. Uchádzači teda mohli predložiť cenovú ponuku hneď v pondelok.
3. Firmy mali na elektronickom trhovisku k dispozícii kompletnú technickú špecifikáciu opráv, vrátane výkazu výmer, t.j. požadovanej dĺžky rekonštruovaného úseku ciest, požadovanej hrúbky asfaltu, atď.
4. Väčšina z relevantných uchádzačov sa s technickou špecifikáciou oboznámila ešte v rámci predbežného prieskumu trhu, ktorý bol realizovaný verejným prieskumom trhu niekoľko týždňov pred spustením elektronickej aukcie.
5. 5 pracovných dní pokladáme za dostatočne dlhú dobu na elektronickú aukciu. Rovnakú dobu mali firmy k dispozícii pri súťaži aj minulý rok a nebol s tým žiadny problém. Úseky ciest sa dajú veľmi ľahko naceniť z projektovej dokumentácie, obhliadka nie je nutná.
6. Nie je v záujme BBSK umelo naťahovať dobu verejného obstarávania, nakoľko v tomto období sú ideálne podmienky a počasie na opravu ciest. V minulosti sa cesty opravovali na jeseň a v zime, kedy práce komplikovali už nízke teploty a prízemné mrazy.
7. Spustenie súťaží v rovnaký deň obmedzilo riziko kartelových dohôd a rotácie zákaziek. O tom, že sa predložiť ponuky sa dalo stihnúť svedčí samotný fakt, že je mnoho firiem, ktoré to stihli.
8. To, že 9 zo 14 elektronických aukcií vyhrala firma s malým počtom zamestnancov nevie BBSK nijako ovplyvniť. BBSK nemôže v súťaži diskriminovať malé firmy a odmietnuť najnižšiu cenovú ponuku len z dôvodu počtu zamestnancov firmy. Kto by určil počet zamestnancov, ktorý musia firmy mať? V súťaži rozhoduje vždy najnižšia cenová ponuka a ak ju predloží hoci aj menšia firma, musíme ju akceptovať. Nemohli sme tieto ponuky odmietnuť a vybrať drahšie cenové ponuky.
9. Celú „kauzu“ vnímame ako mediálnu pomstu oligarchov stojacich za veľkými stavebnými firmami, ktoré so svojimi drahými cenami neuspeli v transparentom verejnom obstarávaní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s